środa, 2 kwietnia 2008

Śladami Tadeusza Kościuszki - klasa IIIC cz.3

Z Rynku poszliśmy na Wawel, na którym stoi jeden z najbardziej znanych pomników Tadeusza Kościuszki. Obrazuje on także burzliwe losy naszego kraju. Odlany w 1900 roku długo nie mógł znaleźć swojego miejsca i był przenoszony z miejsca na miejsce. Wreszcie w 1921 roku został wystawiony na Wawelu, na bastionie Władysława IV Wazy. W czasie drugiej wojny światowej został zniszczony, ale w 1960 roku, jako jedyny z polskich pomników zburzonych w czasie II wojny został zrekonstruowany przez Niemców i jako dar miasta Drezna przekazany do Krakowa. Zaś w 1978r. kopia tego pomnika została przekazana dalej - za ocean do Detroit w USA.

Po upadku powstania, zwanego przez potomnych powstaniem kościuszkowskim, Tadeusz Kościuszko wyemigrował do Stanów Zjednoczonych Ameryki, a później zamieszkał w Szwajcarii. tam też zmarł w 1817 roku.

W 1818 roku jego zwłoki zostały sprowadzone do Polski i pochowane w krypcie św. Leonarda katedry Wawelskiej a na jego cześć usypano w Krakowie Kopiec Kościuszki - podobny do kopców Wandy i Krakusa. Budowa Kopca zakończyła się w roku 1823.
Austriacy, którzy okupowali wtedy nasze miasto ufortfikowali Kopiec Kościuszki włączając go do Twierdzy Kraków.

Brak komentarzy: